HIPNOTERAPIJA
Hipnoterapija deluje tako, da posameznika vodi v globoko sproščeno stanje, v katerem je bolj dovzeten za pozitivne sugestije in spremembe v miselnih in vedenjskih vzorcih.
S pomočjo hipnoterapije lahko spremenimo različne vidike našega življenja in počutja, med drugim:
– Premagovanje odvisnosti: Hipnoterapija lahko pomaga pri premagovanju različnih odvisnosti, kot so kajenje, prekomerno uživanje alkohola, odvisnost od hrane in drugih substanc.
– Upravljanje s stresom in tesnobo: Hipnoterapija je učinkovita pri zmanjševanju stresa in tesnobe, saj pomaga sprostiti telo in um ter preoblikovati negativne miselne vzorce.
– Izboljšanje spanja: Tehnike hipnoterapije lahko pomagajo pri premagovanju nespečnosti in drugih motenj spanja.
– Obvladovanje bolečine: Uporablja se za lajšanje kronične bolečine, bolečine pri porodu ali bolečine po operacijah.
– Izboljšanje samozavesti in samopodobe: Hipnoterapija lahko pomaga posameznikom premagati negativne misli o sebi ter razviti večjo samozavest in pozitivno samopodobo.
– Sprememba neželenih vedenj: Pomaga pri odpravljanju navad, kot so grizenje nohtov, prekomerno prehranjevanje ali neorganiziranost.
– Obvladovanje fobij in strahov: Hipnoterapija je učinkovita pri premagovanju specifičnih fobij (npr. strah pred letenjem, pajki, višina) in splošnih strahov.
– Izboljšanje športnih in akademskih dosežkov: Športniki in študenti lahko uporabljajo hipnoterapijo za izboljšanje koncentracije, motivacije in doseganje boljših rezultatov.
– Podpora pri zdravljenju motenj hranjenja: Hipnoterapija lahko pomaga pri zdravljenju anoreksije, bulimije in drugih motenj hranjenja z izboljšanjem odnosa do hrane in telesne podobe.
– Pomoč pri življenjskih prehodih in spremembah: Uporablja se za prilagajanje na velike življenjske spremembe, kot so ločitev, izguba službe ali smrt ljubljene osebe.
Hipnoterapija je kombinacija hipnoze in psihoterapije, ki koristi moč pozitivnih sugestij, izdelanih posebej za vsakega posameznika. Za boljše doseganje sproščenega stanja, se uporablja hipnoza, ki je povsem naravno stanje, v katerem se ljudje nahajamo večkrat dnevno, ne da bi to opazili ali temu stanju posvečali pretirano pozornost (igranje video iger, vožnja po avtocesti itd.). Ljudje v hipnozi ne spimo, smo samo v spremenjenem stanju zavesti zaradi globoke relaksacije in spremenjenega valovanja možganskih tokov.
Dogodki iz okolice postanejo nepomembni, spremeni se zaznava časa, izrazi se čutna in čustvena komponenta duševnosti. Posameznik se osredotoči na notranje dogajanje, na različne misli, ki se pojavljajo v obliki besed, slik, zvokov, vonjev, okusov, občutkov ali drugih oblik doživljanja. Zaradi globoke sprostitve, ki jo spremlja alfa ali theta ritem možganskih tokov, je sugestibilnost uporabnikov hipnoze zelo povečana.
Dihanje je umirjeno, obraz sproščen, napetosti v mišicah popustijo, itd.
Hipnoterapija je pot do nas samih, do bistva našega bitja in tiste edinstvene individualnosti, značilne za vsakega od nas.
Deležniki hipnoze so dojemljivi za stik z najglobjimi spomini in prepričanji, kajti prav ti spomini in prepričanja so motnje, ki prepričujejo posameznikom, da si znajo in zmorejo postavljati, ter dosegati svoje cilje.
Spreminjanje napačnih prepričanj v življenja posameznikov in množic prinaša spremembe.
Ker smo ljudje dnevno nezavedno izpostavljeni hipnozi socialnih dejavnikov (družina, šola, RTV in ostali socialni mediji, okolica, služba, interesne dejavnosti, itd.) skozi katere si oblikujemo mnenja in stališča, je nujno potrebno, da dnevno preverjamo, ali so stališča in mnenja, ki smo si jih na osnovi zunanjih dejavnikov ustvarili, prava za nas. Če niso, jih je potrebno spremeniti.
V hipnoterapiji se z zavestjo ne ukvarjamo.
V budnem, zavestnem stanju, delujemo ljudje s številnimi odpori in zaporami, kar je pogosto videti tako, kot bi si ne dopustili izboljšati trenutnega položaja. Tudi če nas okolica bodri in prepričuje v pozitivnem smislu, to pogosto preslišimo.
V stanju globoke sproščenosti je spreminjanje zasidranih stališč veliko dostopnejše, saj so ti zavestni filtri (kritični faktor) izklopljeni, tako da se zdravljenje in pomoč lahko prične, ter poseže v globino psihe.
Brez zaupanja pri hipnoterapiji ne gre.
Prvo srečanje med terapevtom in uporabnikom terapije, je zelo pomembno. Takoj občutimo energije obeh, saj je za uvajanje v globoko sproščujoče stanje uporabnika hipnoterapije potreben trden in zaupen odnos med osebama. Terapevt se s ciljnimi vprašanji dobro seznani s posameznikom v uvodnem pogovoru, ki običajno traja dobro uro, preden se terapija v hipnotičnem stanju začne. Človeka je nemogoče spustiti v globoko sproščujoče stanje, če nima občutka varnosti in sprejetosti ali če se samega postopka hipnoze ter morebitnih sprememb boji.
Ko klient s pomočjo hipnoterapevta doseže zadostno sproščujoče stanje (globino hipnoze spremlja terapevt), hipnoterapevt delo nadaljuje s sugestijami, ki jih pripravi posebej za vsakega posameznika.
Poznamo številne tehnike za dostop do nezavednega uma-podzavesti. Hipnoterapija je ena od tehnik, s pomočjo katere lahko enostavno dostopamo do našega nezavednega (podzavestnega) uma.
- S pomočjo hipnoterapevta se ozavestijo misli, ki posameznika v življenju omejujejo do zastavljenih ciljev.
- S pomočjo hipnoterapevta se odstranijo oziroma spreminjamo prepričanja, ki omejujejo posameznikom do zastavljenih ciljev.
Ljudje smo dnevno izpostavljeni hipnozi socialnih dejavnikov, ki vplivajo na naše misli, misli ustvarjajo in jih programirajo.
Hipnoterapijo priporočamo vsem za odstranjevanje življenskih ovir, ki jih kljub zavestnemu trudu ne morete odpraviti, oziroma jih spremeniti v svoje dobro.